چهارشنبه، ۰۶ تیر ۱۴۰۳ آخرین‌ها پرونده‌ها
وب‌سایت روزنامه ایرانوب‌سایت روزنامه ایران
صفحه نخست اقتصاد فرهنگ سیاست جامعه ورزش بین‌الملل استان‌ها چندرسانه‌ای تصاویر یادداشت‌ها mdi-magnify mdi-brightness-{{ $vuetify.theme.current.dark ? '4' : '7' }}
صفحه اصلی mdi-chevron-left اقتصاد mdi-chevron-left مشارکت در بازسازی افغانستان، ضامن منافع اقتصادی ایران بازگشت

رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان:

مشارکت در بازسازی افغانستان، ضامن منافع اقتصادی ایران

دانلود

به گزارش ایران آنلاین، رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان با اشاره به بهبود شرایط حضور فعالان اقتصادی ایران در بازار افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور گفت: ایران می‌تواند در بازسازی به این کشور خدمات‌رسانی کند و از سوی دیگر سود و منفعت خود را از بازار این کشور به دست بیاورد.

«محمود سیادت» با اشاره به حضور اخیر هیات اقتصادی افغانستان در ایران، اظهار داشت: معاون اقتصادی هیات دولت افغان به همراه سه وزیر و ۳۲ نفر از مدیران و معاونان در بخش‌های مختلف عمدتا اقتصادی و بخش‌های دیگر در ایران حضور پیدا کردند که دیدارهای خوبی با مقامات ایرانی داشتند.

وی افزود: نشست‌هایی با تجار ایرانی و اعضای اتاق مشترک ایران و افغانستان نیز برگزار شد که با توجه به تغییرات مثبت در شرایط اقتصادی افغانستان، اهمیت خاصی برای فعالان اقتصادی کشور داشت.

سیادت با بیان اینکه حکومت افغانستان به دنبال تعیین نوع رابطه با ایران است، تصریح کرد: این کشور همسایه قصد افزایش مبادلات و توسعه روابط اقتصادی با ایران را دارد که می توان از این فرصت برای گسترش سرمایه گذاری و فعالیت های مشترک بهره برد.

وی خاطرنشان کرد: افغانستان در ۵۰ سال گذشته درگیر جنگ های داخلی و خارجی بوده و ناامنی بر این کشور حاکم شده بود؛ از سوی دیگر در سه دوره حکومت جمهوریت، مسئله فساد و رشوه در ارکان حکومت رسوخ پیدا کرد و در سال های اخیر این روند بسیار بیشتر قابل مشاهده بود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان تاکید کرد: بروکراسی های پیچیده حاکم و دخالت شدید نیروهای بیگانه در افغانستان شرایطی را ایجاد کرده بود که امکان سرمایه گذاری در خارج شهرها به ویژه در شهرک های صنعتی، بخش معدن و زمین های کشاورزی وجود نداشت.

وی افزود: در برخی از مسائل اقتصادی که به خدمات فنی و مهندسی، صنعت و تکنولوژی مربوط می شد، حضور ایران به دلیل نیروهای مستقر خارجی و اعمال سلطه بر افغانستان ممنوع بود. اما با خروج نیروهای خارجی، شرایط دگرگون شد.

سیادت خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی با ایجاد ۱۸۰ کیلومتر مسیر از ازبکستان، ۲ میلیون هکتار زمین می تواند زیر کشت قرار بگیرد و همچنین با فراهم شدن امنیت در خارج شهرها می توان از معادن بهره برداری کرد، کشاورزی را توسعه داد و دربخش های صنعتی سرمایه گذاری کرد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان تصریح کرد: ایران به عنوان همسایه‌ای که در ۴۵ سال در سختی های این کشور شریک بوده، این حق و انتظار را دارد تا در توسعه این کشور سهمی را داشته باشد.

وی با بیان اینکه مذاکرات بسیاری برای توسعه روابط ایران و افغانستان در زمینه های اقتصادی انجام شده است، تاکید کرد: ایران سهم مناسبی برای چندین معدن در این کشور به دست آورده و از سوی دیگر برای بازسازی کارخانه های سیمان قراردادهایی بسته شده؛ در زمینه زیرساخت‌ها مانند مهار آب، پل و جاده، اقدامات ارزشمندی شکل گرفته است؛ زیرا فعالان افغانستانی به دانش و تکنولوژی ایرانی‌ها احتیاج دارند.

سیادت با تاکید بر اینکه حمایت خوبی از صنعتگران داخلی آغاز شده که موجب دلگرمی است، خاطرنشان کرد: تلاش داریم تا در بازار سهم خود را حفظ کرده و آن را ارتقا دهیم و زمینه سرمایه گذاری، مشارکت در تولید و اقدامات دیگر را فراهم کنیم؛ همچنین در حوزه دولتی اتصال ایران به چین برای ایجاد ارتباط زمینی دو کشور فرصتی را برای ایران فراهم می کند که با توسعه خط راه آهن چابهار- قندهار قابلیت اجرایی پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک و سه دروازه گمرکی میان دو کشور، تصریح کرد: مسائل مختلف و متنوعی مانند مهاجران به ایران و کاهش کشت مواد مخدر سنتی برای مبارزه با تولید و قاچاق آن مورد توجه در مذاکرات بوده است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان تاکید کرد: با توجه به مشکلات افغانستان با پاکستان، این کشور قصد دارد ترانزیت کالاهای خود را از کراچی به بندر چابهار تغییر دهد و ایران برای فراهم کردن این شرایط باید آمادگی داشته باشد.

وی با اشاره به بازدید هیات افغانستان از معادن و صنایع فولادی اصفهان، کرمان و چابهار، اظهار داشت: وزرا و فعالان اقتصادی این کشور به عظمت و توان تولیدی ایران در این صنایع تا حدودی آشنایی پیدا کردند که می توانیم زمینه های همکاری متقابل را افزایش دهیم.

سیادت تاکید کرد: لازمه به سرانجام رسیدن مذاکرات مثبت صورت گرفته، دنبال کردن بخش های اجرایی و عملیاتی است. زیرا یکی از شروط تحقق این مذاکرات شفاهی، انجام اقدام مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه وزیر تجارت افغانستان نخستین هدف برای مبادلات اقتصادی دو کشور را ۱۰ میلیارد دلار تعیین کرد، گفت: برای رسیدن به این چشم انداز اقدامات بسیاری لازم است که با اراده جمعی به سمت این خواسته و هدف حرکت خواهیم کرد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان تصریح کرد: در هفت ماهه امسال حدود یک میلیارد دلار صادرات به این کشور انجام شده که نشان دهنده رشد چهار درصدی در ارزش است اما در شرایط فعلی به دلیل فعال نشدن معادن، کارخانه ها و زمین های کشاورزی نگرانی هایی را ایجاد کرده است که با افزایش اطمینان به ثبات در این کشور سرمایه گذاری پررنگ خواهد شد.

وی با بیان اینکه سیاست حاکمان افغانستان جذب و حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی است، خاطرنشان کرد: می توان امیدوار بود که در چند سال آینده اقتصاد افغانستان با پوست اندازی و دگردیسی به سمت توسعه حرکت کند.

سیادت با تاکید بر اینکه آغوش این کشور برای پذیرش فعالان اقتصادی ایران باز است، گفت: هنوز نکته منفی در مذاکرات و روابط با این کشور مشاهده نکردیم؛ در ۵۰ سال گذشته روابط اقتصادی دو کشور مبتنی بر صرف صادرات بوده و در بخش های خدمات و سرمایه گذاری حضور پررنگی نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی به حمایت صندوق ضمانت صادرات، بانک ها و ارکان حوزه ضمانت و تبادلات پولی نیاز دارد تا با آرامش خیال بیشتری اقدام به سرمایه گذاری و اقدامات اقتصادی در افغانستان کند.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان اظهار داشت: اگر مقدمات لازم برای توسعه مبادلات مانند کاهش کندی تردد، مسائل مرزی و کاستی های زیرساختی حل شود، می توان به گسترش تجارت دو کشور امید بیشتری داشت.

وی با تاکید بر اینکه مسائل زیربنایی میان ایران و افغانستان باید رفع شود، اظهار داشت: تکمیل خط آهن چابهار- میلک می تواند این کشور را برای ترانزیت به ایران وابسته کند و در زمینه سرمایه گذاری و انتقال دانش و تکنولوژی نیز در اولویت قرار بگیرد.

سیادت با بیان اینکه فعالان اقتصادی در افغانستان نیاز به آموزش، انتقال دانش، مشاوره های صنعتی و تجاری دارند، خاطرنشان کرد: با حمایت دولت ایران، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی علاقه بسیاری برای توسعه روابط با این کشور دارند.

وی تصریح کرد: به عنوان بخش خصوصی، همراه با دولت باید تلاش کنیم این مذاکرات دنبال شده و به نتیجه اجرایی برسد زیرا اهداف خوبی به دلیل ریشه تاریخی و فرهنگی دو کشور وجود دارد و به هم پیوسته بودیم و هستیم.

به گفته سیادت، ایران می تواند در بازسازی به این کشور خدمات رسانی کند و از سوی دیگر سود و منفعت خود را از بازار این کشور به دست بیاورد.

انتهای پیام/

mdi-tag ایران mdi-tag افغانستان
mdi-content-copymdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printerپرینت خبر
mdi-transit-connection-horizontal بیشتر بخوانید

قیمت سکه وارد کانال ۳۸ میلیون تومان شد

mdi-calendar ۲۷ اسفند - ۱۹:۲۹

متقی نیا سرپرست بانک کشاورزی شد

mdi-calendar ۲۷ اسفند - ۱۹:۱۷

کاهش ۱٫۱ درصدی نرخ بیکاری نسبت به سال گذشته

mdi-calendar ۲۷ اسفند - ۱۹:۰۳

برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو با حضور ۳ هزار تاجر خارجی

mdi-calendar ۲۷ اسفند - ۱۵:۳۹
mdi-comment-outline دیدگاه‌ها {{ submitCommentForm ? 'انصراف' : 'ارسال دیدگاه' }}
۰منتشر شده
۰در انتظار تأیید
۰غیر قابل انتشار
دانلود
mdi-information-outline اطلاعات خبر
mdi-barcode کد خبر
33361
mdi-shape سرویس
اقتصاد
mdi-calendar تاریخ انتشار
۱۰:۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۹
mdi-comment تعداد دیدگاه
۰
mdi-copyright مرجع
ایرنا
mdi-new-box تازه‌های اقتصاد آرشیو

قیمت سکه وارد کانال ۳۸ میلیون تومان شد

متقی نیا سرپرست بانک کشاورزی شد

کاهش ۱٫۱ درصدی نرخ بیکاری نسبت به سال گذشته

برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو با حضور ۳ هزار تاجر خارجی

تشکیل ستاد مدیریت سیلاب در وزارت نیرو

توسعه میادین نفتی و ثروت‌آفرینی سالانه ۱۵ میلیارد دلار

قیمت گوشت در بهار ۱۴۰۳ بهبور می‌یابد

هجوم سیلاب به غرب ایران پیش‌بینی می‌شود

شاخص بورس ۱۲۰۰۰ واحد رشد کرد

نرخ حق‌الوکاله بانک پارسیان در سال ۱۴۰۳ اعلام شد

کاهش درآمد نفتی روسیه

بازرس کل از شرکت توزیع برق تهران بزرگ سرزده بازدید کرد

قاچاق پوشاک زیرپوست شهر به حیات خود ادامه می‌دهد

مشکل حقوق پایان سال معلمان با مجوز سران قوا حل می‌شود

ثبات قیمت دلار در معاملات مرکز مبادله

قیمت بیت‌کوین سقوط کرد

جزئیات حراج امروز سکه طلا در مرکز مبادله اعلام شد

بارش گسترده باران و برف در ۱۴ استان کشور

رشد شاخص توسعه انسانی پس از ۴ سال

راه‌اندازی دو خط جدید دریایی به عراق و کویت در نوروز

حرکت رو به رشد اقتصاد نفتی و غیرنفتی در ۹ ماه

نرخ جدید حق بیمه شخص ثالث برای سال ۱۴۰۳ مشخص شد

۴۷۷٫۳ میلیون دلار حواله ارزی در سامانه نیما عرضه شد

معامله ۱۵۰ کیلو شمش طلا در مرکز مبادله ایران

۱۳ میلیارد دلار قرارداد نفتی امضا می‌شود

{{ snackbarText }}
mdi-magnify جست‌وجو
جست‌وجو