یکشنبه، ۱۹ آذر ۱۴۰۲ آخرین‌ها پرونده‌ها
وب‌سایت روزنامه ایرانوب‌سایت روزنامه ایران
صفحه نخست اقتصاد فرهنگ سیاست جامعه ورزش بین‌الملل استان‌ها چندرسانه‌ای تصاویر یادداشت‌ها mdi-magnify mdi-brightness-{{ $vuetify.theme.current.dark ? '4' : '7' }}
صفحه اصلی mdi-chevron-left اقتصاد mdi-chevron-left مشارکت در بازسازی افغانستان، ضامن منافع اقتصادی ایران بازگشت

رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان:

مشارکت در بازسازی افغانستان، ضامن منافع اقتصادی ایران

دانلود

به گزارش ایران آنلاین، رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان با اشاره به بهبود شرایط حضور فعالان اقتصادی ایران در بازار افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی از این کشور گفت: ایران می‌تواند در بازسازی به این کشور خدمات‌رسانی کند و از سوی دیگر سود و منفعت خود را از بازار این کشور به دست بیاورد.

«محمود سیادت» با اشاره به حضور اخیر هیات اقتصادی افغانستان در ایران، اظهار داشت: معاون اقتصادی هیات دولت افغان به همراه سه وزیر و ۳۲ نفر از مدیران و معاونان در بخش‌های مختلف عمدتا اقتصادی و بخش‌های دیگر در ایران حضور پیدا کردند که دیدارهای خوبی با مقامات ایرانی داشتند.

وی افزود: نشست‌هایی با تجار ایرانی و اعضای اتاق مشترک ایران و افغانستان نیز برگزار شد که با توجه به تغییرات مثبت در شرایط اقتصادی افغانستان، اهمیت خاصی برای فعالان اقتصادی کشور داشت.

سیادت با بیان اینکه حکومت افغانستان به دنبال تعیین نوع رابطه با ایران است، تصریح کرد: این کشور همسایه قصد افزایش مبادلات و توسعه روابط اقتصادی با ایران را دارد که می توان از این فرصت برای گسترش سرمایه گذاری و فعالیت های مشترک بهره برد.

وی خاطرنشان کرد: افغانستان در ۵۰ سال گذشته درگیر جنگ های داخلی و خارجی بوده و ناامنی بر این کشور حاکم شده بود؛ از سوی دیگر در سه دوره حکومت جمهوریت، مسئله فساد و رشوه در ارکان حکومت رسوخ پیدا کرد و در سال های اخیر این روند بسیار بیشتر قابل مشاهده بود.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان تاکید کرد: بروکراسی های پیچیده حاکم و دخالت شدید نیروهای بیگانه در افغانستان شرایطی را ایجاد کرده بود که امکان سرمایه گذاری در خارج شهرها به ویژه در شهرک های صنعتی، بخش معدن و زمین های کشاورزی وجود نداشت.

وی افزود: در برخی از مسائل اقتصادی که به خدمات فنی و مهندسی، صنعت و تکنولوژی مربوط می شد، حضور ایران به دلیل نیروهای مستقر خارجی و اعمال سلطه بر افغانستان ممنوع بود. اما با خروج نیروهای خارجی، شرایط دگرگون شد.

سیادت خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی با ایجاد ۱۸۰ کیلومتر مسیر از ازبکستان، ۲ میلیون هکتار زمین می تواند زیر کشت قرار بگیرد و همچنین با فراهم شدن امنیت در خارج شهرها می توان از معادن بهره برداری کرد، کشاورزی را توسعه داد و دربخش های صنعتی سرمایه گذاری کرد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان تصریح کرد: ایران به عنوان همسایه‌ای که در ۴۵ سال در سختی های این کشور شریک بوده، این حق و انتظار را دارد تا در توسعه این کشور سهمی را داشته باشد.

وی با بیان اینکه مذاکرات بسیاری برای توسعه روابط ایران و افغانستان در زمینه های اقتصادی انجام شده است، تاکید کرد: ایران سهم مناسبی برای چندین معدن در این کشور به دست آورده و از سوی دیگر برای بازسازی کارخانه های سیمان قراردادهایی بسته شده؛ در زمینه زیرساخت‌ها مانند مهار آب، پل و جاده، اقدامات ارزشمندی شکل گرفته است؛ زیرا فعالان افغانستانی به دانش و تکنولوژی ایرانی‌ها احتیاج دارند.

سیادت با تاکید بر اینکه حمایت خوبی از صنعتگران داخلی آغاز شده که موجب دلگرمی است، خاطرنشان کرد: تلاش داریم تا در بازار سهم خود را حفظ کرده و آن را ارتقا دهیم و زمینه سرمایه گذاری، مشارکت در تولید و اقدامات دیگر را فراهم کنیم؛ همچنین در حوزه دولتی اتصال ایران به چین برای ایجاد ارتباط زمینی دو کشور فرصتی را برای ایران فراهم می کند که با توسعه خط راه آهن چابهار- قندهار قابلیت اجرایی پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک و سه دروازه گمرکی میان دو کشور، تصریح کرد: مسائل مختلف و متنوعی مانند مهاجران به ایران و کاهش کشت مواد مخدر سنتی برای مبارزه با تولید و قاچاق آن مورد توجه در مذاکرات بوده است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان تاکید کرد: با توجه به مشکلات افغانستان با پاکستان، این کشور قصد دارد ترانزیت کالاهای خود را از کراچی به بندر چابهار تغییر دهد و ایران برای فراهم کردن این شرایط باید آمادگی داشته باشد.

وی با اشاره به بازدید هیات افغانستان از معادن و صنایع فولادی اصفهان، کرمان و چابهار، اظهار داشت: وزرا و فعالان اقتصادی این کشور به عظمت و توان تولیدی ایران در این صنایع تا حدودی آشنایی پیدا کردند که می توانیم زمینه های همکاری متقابل را افزایش دهیم.

سیادت تاکید کرد: لازمه به سرانجام رسیدن مذاکرات مثبت صورت گرفته، دنبال کردن بخش های اجرایی و عملیاتی است. زیرا یکی از شروط تحقق این مذاکرات شفاهی، انجام اقدام مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه وزیر تجارت افغانستان نخستین هدف برای مبادلات اقتصادی دو کشور را ۱۰ میلیارد دلار تعیین کرد، گفت: برای رسیدن به این چشم انداز اقدامات بسیاری لازم است که با اراده جمعی به سمت این خواسته و هدف حرکت خواهیم کرد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان تصریح کرد: در هفت ماهه امسال حدود یک میلیارد دلار صادرات به این کشور انجام شده که نشان دهنده رشد چهار درصدی در ارزش است اما در شرایط فعلی به دلیل فعال نشدن معادن، کارخانه ها و زمین های کشاورزی نگرانی هایی را ایجاد کرده است که با افزایش اطمینان به ثبات در این کشور سرمایه گذاری پررنگ خواهد شد.

وی با بیان اینکه سیاست حاکمان افغانستان جذب و حمایت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی است، خاطرنشان کرد: می توان امیدوار بود که در چند سال آینده اقتصاد افغانستان با پوست اندازی و دگردیسی به سمت توسعه حرکت کند.

سیادت با تاکید بر اینکه آغوش این کشور برای پذیرش فعالان اقتصادی ایران باز است، گفت: هنوز نکته منفی در مذاکرات و روابط با این کشور مشاهده نکردیم؛ در ۵۰ سال گذشته روابط اقتصادی دو کشور مبتنی بر صرف صادرات بوده و در بخش های خدمات و سرمایه گذاری حضور پررنگی نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی به حمایت صندوق ضمانت صادرات، بانک ها و ارکان حوزه ضمانت و تبادلات پولی نیاز دارد تا با آرامش خیال بیشتری اقدام به سرمایه گذاری و اقدامات اقتصادی در افغانستان کند.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و افغانستان اظهار داشت: اگر مقدمات لازم برای توسعه مبادلات مانند کاهش کندی تردد، مسائل مرزی و کاستی های زیرساختی حل شود، می توان به گسترش تجارت دو کشور امید بیشتری داشت.

وی با تاکید بر اینکه مسائل زیربنایی میان ایران و افغانستان باید رفع شود، اظهار داشت: تکمیل خط آهن چابهار- میلک می تواند این کشور را برای ترانزیت به ایران وابسته کند و در زمینه سرمایه گذاری و انتقال دانش و تکنولوژی نیز در اولویت قرار بگیرد.

سیادت با بیان اینکه فعالان اقتصادی در افغانستان نیاز به آموزش، انتقال دانش، مشاوره های صنعتی و تجاری دارند، خاطرنشان کرد: با حمایت دولت ایران، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی علاقه بسیاری برای توسعه روابط با این کشور دارند.

وی تصریح کرد: به عنوان بخش خصوصی، همراه با دولت باید تلاش کنیم این مذاکرات دنبال شده و به نتیجه اجرایی برسد زیرا اهداف خوبی به دلیل ریشه تاریخی و فرهنگی دو کشور وجود دارد و به هم پیوسته بودیم و هستیم.

به گفته سیادت، ایران می تواند در بازسازی به این کشور خدمات رسانی کند و از سوی دیگر سود و منفعت خود را از بازار این کشور به دست بیاورد.

انتهای پیام/

mdi-tag ایران mdi-tag افغانستان
mdi-content-copymdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printerپرینت خبر
mdi-transit-connection-horizontal بیشتر بخوانید

سخنگوی انجمن تایر:

توزیع تایر در بازار به صورت منظم در حال انجام است/ شاهد کاهش تقاضا هستیم

mdi-calendar ۱۹ آذر - ۱۰:۲۵

سخنگوی صنعت آب:

پاییز امسال کم‌بارش خواهد بود/ افق روشنی از نظر افزایش بارندگی‌ها نخواهیم داشت

mdi-calendar ۱۹ آذر - ۱۰:۰۷

رشد اقتصادی چین کند شد

mdi-calendar ۱۹ آذر - ۱۰:۰۰

هواشناسی اعلام کرد

گسترش بارش‌ها تا روز چهارشنبه به بیشتر مناطق نیمه غربی کشور

mdi-calendar ۱۹ آذر - ۰۹:۱۲
mdi-comment-outline دیدگاه‌ها {{ submitCommentForm ? 'انصراف' : 'ارسال دیدگاه' }}
۰منتشر شده
۰در انتظار تأیید
۰غیر قابل انتشار
دانلود
mdi-information-outline اطلاعات خبر
mdi-barcode کد خبر
33361
mdi-shape سرویس
اقتصاد
mdi-calendar تاریخ انتشار
۱۰:۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۹
mdi-comment تعداد دیدگاه
۰
mdi-copyright مرجع
ایرنا
mdi-new-box تازه‌های اقتصاد آرشیو

توزیع تایر در بازار به صورت منظم در حال انجام است

پاییز امسال کم‌بارش خواهد بود/ افق روشنی از نظر افزایش بارندگی‌ها نخواهیم داشت

رشد اقتصادی چین کند شد

گسترش بارش‌ها تا روز چهارشنبه به بیشتر مناطق نیمه غربی کشور

صادرات بیش از ۳۵۰ میلیون دلاری خرمای با کیفیت ایرانی

نشانه‌های کاهش نرخ تورم نمایان شد

چگونه شفافیت، انتظارات تورمی را کنترل می‌کند؟

سهم ایران از تولید ۵۵ میلیون خودرو در دنیا

رونق صادرات کالاهای ایرانی/ افق ۸ میلیارد دلاری تجارت تهران - مسکو

تأثیر مثبت لایحه بودجه ۱۴۰۳ بر بورس

ابرتوهم پیش‌بینی‌کنندگان جهش ارزی

واریزی بودجه به صندوق ملی مسکن؛ نزدیک به صفر

تبرئه نیروگاه‌ها از مازوت‌سوزی

دولت سیزدهم چقدر شغل ایجاد کرد؟

دلار جهانگیری پایه گذار بزرگ‌ترین رانت ارزی / ۶۶ میلیارد دلار از منابع هدر رفت

دولت به دنبال کرسی رئیس پارلمان بخش خصوصی نیست

طرح تشدید نظارت بر بازار آجیل و میوه شب یلدا آغاز شد

قیمت طلای جهانی سقوط کرد

دولت دنبال تداوم آرامش و ثبات در بازار ارز

ساخت نخستین «صنعت شهر» کشور در ماهشهر آغاز شد

عملکرد ۸ ماهه بانک پارسیان در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه

هواشناسی ایران / بارش برف در ارتفاعات برخی استان‌ها و تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی

روایت رییس‌جمهور از تحسین اقدام شرکت ملی نفت ایران توسط روس‌ها

قیمت لاستیک نسبت به دو ماه پیش کاهش داشته است

وام ۳۵۰ میلیون تومانی روستایی در آستانه پرداخت

{{ snackbarText }}
mdi-magnify جست‌وجو
جست‌وجو