جمعه، ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ آخرین‌ها پرونده‌ها
وب‌سایت روزنامه ایرانوب‌سایت روزنامه ایران
صفحه نخست اقتصاد فرهنگ سیاست جامعه ورزش بین‌الملل استان‌ها چندرسانه‌ای تصاویر یادداشت‌ها mdi-magnify mdi-brightness-{{ $vuetify.theme.current.dark ? '4' : '7' }}
صفحه اصلی mdi-chevron-left فرهنگ mdi-chevron-left وزارت فرهنگ آمادگی بازنمایی شخصیت مرحوم دباغ را دارد بازگشت

اسماعیلی:

وزارت فرهنگ آمادگی بازنمایی شخصیت مرحوم دباغ را دارد

دانلود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آمادگی این نهاد برای بازنمایی شخصیت مرحوم مرضیه حدیدچی (طاهره دباغ) گفت: وی نیازی به معرفی ما ندارد و ما نیازمند شناسایی ویژگی‌های شخصیتی این بانوی انقلابی هستیم.

به گزارش ایران آن‌لاین، نخستین نشست شورای سیاستگذاری کنگره ملی بانوی انقلابی مرضیه حدیدچی (طاهره دباغ) دوشنبه- ۲۹ آبان ماه- با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و انسیه خزعلی معاون رییس‌جمهور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب (س) و گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم، شهدای سلامت و امنیت اظهارداشت: اینکه رهبر معظم انقلاب در دومین کنگره شهدای استان همدان به‌ طور کامل از شخصیت خانم دباغ صحبت کردند موجب خوشحالی بود چرا که با حضور فرماندهان بزرگ همدان اینکه رهبر انقلاب اینطور جامع از شخصیت خانم دباغ صحبت کردند مورد توجه بود.

اسماعیلی با تاکید بر بازنمایی ظرفیت های این بانوی انقلابی گفت: در وزارت فرهنگ آماده تعامل در زمینه فعالیت‌ها پیرامون بازنمایی شخصیت این بانوی انقلابی هستیم.

وی لزوم توجه به بُعد ملی و بین‌المللی این رویداد را متذکر شده و تاکید کرد: ضمن توجه به گسترش بعد ملی و بین‌المللی این رویداد باید به رایزنی‌های فرهنگی در این زمینه توجه داشت و مورد اهتمام قرار گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ساخت فیلم سینمایی از شخصیت خانم دباغ پیشنهاد شده که در حال پیگیری آن هستیم.

اسماعیلی با اشاره به ماجرای انتخاب خانم دباغ از طرف امام خمینی (ره) برای ابلاغ پیام ایشان در گروه اعزامی به شوروی گفت: این موضوع که امام خمینی (ره) این بانو را برای این امر انتخاب کردند نیاز به رمزگشایی دارد و باید این ظرفیت ها به نسل امروز معرفی شود.

وی توجه به بعد فرمانبری پیش از فرماندهی در شخصیت خانم دباغ را مورد تاکید قرار داد و افزود: اینکه خانم دباغ فرمانبری کرده تا فرمانده شده و ابتدا فرمانبر پدر را به عهده گرفتند تا فرماندهی سپاه پاسداران بر عهده این شخصیت انقلابی قرار بگیرد امری قابل توجه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: همچنین در زمینه سیاستگذاری کنگره ملی این بانوی انقلابی هم گفت: تغییرات ناظر به شرایط با حفظ چارچوب‌های اصلی صورت گیرد و کنگره ها ادامه دار باشد.

همچنین در این نشست، حجت‌الاسلام حبیب‌اله شعبانی موثقی نماینده ولی‌فقیه در استان همدان در مورد قابلیت الگو بودن شخصیت خانم دباغ گفت: باید با معرفی الگوهایی مثل خانم دباغ، مسیر حرکت ایشان را قابل دست یافتن نشان دهیم.

وی افزود: در معرفی الگوها هم باید این مشخصه در نظر گرفته شود که این شخصیت قابل دست یافتن است و تمام زنان می‌توانند با قابلیت های متفاوت به این درجه برسند اما خطوط کلی همان است که برای همه قابل دسترسی است.

گنجینه‌هایی مانند خانم دباغ کم نیستند، اما مغفول مانده‌اند

انسیه خزعلی معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده درباره شخصیت مرضیه دباغ اظهارداشت: امثال این‌گنجینه ها کم نبودند اما بعضا مغفول مانده‌اند خانم دباغ الگوهایی مانند حضرت زهرا (س) و حضرت خدیجه (س) داشتند.

وی درباره اهمیت پرداختن به شخصیت این بانو افزود: بزرگداشت خانم دباغ، در واقع پرداختن به همه ابعاد شخصیتی این بانوی انقلابی است.

خزعلی بیان کرد: خانم دباغ در عین ایفای نقش مادری نقش‌های دیگر اجتماعی از جمله فرماندهی سپاه را برعهده داشتند اینگونه بزرگداشت‌ها باید نگاهی باز و آینده‌نگر به ما بدهد.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در اهمیت نقش زنان در جامعه بیان کرد: زمانی که صحبت از حضور زنان می‌شود اینطور مطرح می‌کنند که مردان هستند و چه لزومی به حضور زنان است اما زمان انقلاب امام خمینی (ره) بعد از ماجرای تحویل نامه امام به گورباچف درباره خانم دباغ از تعبیر سفیر استفاده کردند و این نشانه اهمیت نقش زنان و توجه امام خمینی به این گروه است.

مرضیه فرمان‌بر مرضیه فرمانده را ساخت

عاطفه خادمی مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ درباره بسترهایی که موجب ظهور شخصیتی مانند خانم دباغ شده است‌، گفت: توجه به محوریت گفتمان انقلاباست که باعث ظهور امثال خانم دباغ شد. توجه به نقش مردان در این مسیر و اینکه بناست چه تصویری از خانم منتشر شود بسیار با اهمیت است.

وی افزود: این مرضیه فرمانبر بود که مرضیه فرمانده را ساخت، بسترهایی که چنین زنان اثرگذاری را ساخته باید مورد توجه قرار گیرد و نباید از آنها غافل شد.

فرزند مرضیه دباغ: خانم دباغ خروجی اسلام ناب محمدی است

رضوانه میرزا دباغ فرزند مرضیه حدیدچی دباغ درباره نقش خانواده در رشد شخصیتی وی اظهارداشت: نقش پدر و خانواده خانم دباغ بسیار قابل ملاحظه است. پدر ایشان همواره خانم دباغ را به دشمن شناسی توصیه می‌کردند و نقش همسر خانم دباغ هم در شخصیت ایشان بسیار مهم بود و هم کفو بودن پدرم و مادرم کلید اصلی رابطه ایشان بود که منتج به اثرگذاری خانم دباغ شد.

وی افزود: خانم دباغ خروجی اسلام ناب محمدی است، خانم دباغ هر جا نیاز بود حاضر می‌شدند و خدمت رسانی می‌کردند.

علی‌ آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد مرضیه دباغ گفت: شخصیت مرضیه دباغ مثال زدنی است این بانوی انقلابی هم در عرصه خانواده و هم در زمینه فعالیت‌های اجتماعی حضور موثر داشتند و هیچکدام از این فعالیت‌ها، مانعی برای فعالیت دیگر نبود.

وی افزود: مادران و همسران شهدا مثل خانم دباغ ظرفیت‌هایی دارند که باید شناخته و به آن پرداخته شود و احیای نهضت زنان مسلمان در این زمینه کلید بخورد و ما آماده تعامل در این زمینه هستیم.

همچنین در این نشست حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی نماینده ولی فقیه در استان همدان و اعضای شورای سیاستگذاری کنگره ملی مرضیه حدیدچی دباغ در این نشست حاضر و نظرت و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.

در پایان این نشست با اهدای یک نسخه خطی و نفیس از قرآن کریم به فرزند مرضیه حدیدچی از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد سال‌ها فعالیت انقلابی این بانوی مبارز گرامی‌ داشته شد.

مرضیه حدیدچی (۱۳۱۸ – ۲۷ آبان ۱۳۹۵) که با نام طاهره دباغ نیز شناخته می‌شود، نخستین و تنها فرمانده زن سپاه بود که در زمان حکومت پهلوی زندانی ساواک و در دوران تبعید امام خمینی(ره) در پاریس محافظ شخصی خانواده ایشان شد.

مرحومه دباغ پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، از بنیان‌گذاران سپاه پاسداران بود و سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی را هم در کارنامه خود داشت.

انتهای پیام/

mdi-tag وزیر فرهنگ mdi-tag مرضیه دباغ mdi-tag زن
mdi-content-copymdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printerپرینت خبر
mdi-transit-connection-horizontal بیشتر بخوانید

وزیر فرهنگ در یادداشتی نوشت؛

ناامیدی دیوهای در کمین نشسته با شرکت در نبردی مدرن

mdi-calendar ۱۰ اسفند - ۲۲:۳۷

استاندار سمنان:

علت حادثه در محل فیلمبرداری سریال «سلمان فارسی» پیگیری شود

mdi-calendar ۱۰ اسفند - ۲۰:۵۹

مدیرعامل صندوق هنر:

ادای دین در جهت پیشرفت ایران با حضور مقتدرانه در پای صندوق‌های رای

mdi-calendar ۱۰ اسفند - ۲۰:۵۳

حضور پای صندوق‌های رای ما را در مسیر استحقاق کسب حق و حقوق معتبر می‌کند

mdi-calendar ۱۰ اسفند - ۱۹:۲۵
mdi-comment-outline دیدگاه‌ها {{ submitCommentForm ? 'انصراف' : 'ارسال دیدگاه' }}
۰منتشر شده
۰در انتظار تأیید
۰غیر قابل انتشار
دانلود
mdi-information-outline اطلاعات خبر
mdi-barcode کد خبر
33420
mdi-shape سرویس
فرهنگ
mdi-calendar تاریخ انتشار
۱۸:۱۶:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۹
mdi-comment تعداد دیدگاه
۰
mdi-copyright مرجع
ایرنا
mdi-new-box تازه‌های فرهنگ آرشیو

ناامیدی دیوهای در کمین نشسته با شرکت در نبردی مدرن

علت حادثه در محل فیلمبرداری سریال «سلمان فارسی» پیگیری شود

ادای دین در جهت پیشرفت ایران با حضور مقتدرانه در پای صندوق‌های رای

حضور پای صندوق‌های رای ما را در مسیر استحقاق کسب حق و حقوق معتبر می‌کند

مردمان پر افتخار ایرانی با حضور در انتخابات فرهنگ ایران زمین را به رخ همگان خواهند کشید

استقرار شعبه اخذ رای ویژه هنرمندان در تالار وحدت

سقوط پل معلق به دلیل تعداد زیاد هنروران

اعلام اسامی جان‌باختگان و مصدومان حادثه فیلمبرداری سریال «سلمان فارسی»

فرو ریختن آوار در محل فیلمبرداری سریال «سلمان فارسی»

برگزاری جشنواره هنرهای سنتی و صنایع‌دستی از افطار تا سحر

اعلام فیلم‌های سینمایی آخر هفته تلویزیون

دیوارنگاره میدان ولی‌عصر با شعار «مراقب قالتاق‌ها باشید» رونمایی شد

سنگ تراشی هنری سخت، زیبا و ماندگار

سریال «افعی تهران» از ۱۶ اسفند ماه عرضه می‌شوذد

حدود ۷۰ هزار نفر برای حج ثبت‌نام کردند

فراخوان پروژه چهارفصل تئاتر ایران منتشر شد

برگزاری پنجمین همایش بین‌المللی سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی

معرفی سرپرست مرکز موسیقی حوزه هنری

استفاده از ظرفیت رسانه ملی برای برگزاری انتخابات آگاهانه

دولت سیزدهم هیچ گرایش سیاسی و حزبی را در انتخابات اعمال نکرده است

اولین رویداد ملی آرمان در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود

بازتاب سطح نمایشگاه کتاب مسقط در میان ناشران حاضر از کشورهای مختلف

معرفی ۱۱۰ تکنیک تبلیغاتی برای کاندیدای اصلح

منتقد «منقد» نیست!

لزوم ایجاد تحول فرهنگ‌پایه در منطقه خلیج فارس

{{ snackbarText }}
mdi-magnify جست‌وجو
جست‌وجو