جمعه، ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ آخرین‌ها پرونده‌ها
وب‌سایت روزنامه ایرانوب‌سایت روزنامه ایران
صفحه نخست اقتصاد فرهنگ سیاست جامعه ورزش بین‌الملل استان‌ها چندرسانه‌ای تصاویر یادداشت‌ها mdi-magnify mdi-brightness-{{ $vuetify.theme.current.dark ? '4' : '7' }}
صفحه اصلی mdi-chevron-left سیاست mdi-chevron-left «پاسدار» از سازندگی تا بازدارندگی بازگشت

«ایران آنلاین» گزارش می‌دهد؛

«پاسدار» از سازندگی تا بازدارندگی

سوم شعبان مصادف با میلاد امام حسین(ع) به نام روز پاسدار نامگذاری شده است. از روزی که سپاه پاسداران رسما تشکیل شد، نام «پاسدار» وارد دیباچه انقلاب اسلامی شد و از همان روز تا کنون، هیچ رویداد مهمی را نمی‌توانیم در تاریخ معاصر کشورمان پیدا کنیم که خالی از نام و عملکرد پاسداران باشد.
دانلود

گروه سیاسیایران آنلاین، زمانی که سپاه رسما تشکیل شد، دو ماه و 10 روز از پیروزی انقلاب می گذشت. این نهاد انقلابی هرچند در دوم اردیبهشت 1358 با دستور امام رسما اعلام موجودیت کرد، اما پاسداران یا همان جوانان انقلابی که کمر به حفظ نظام و کشور اسلامی بسته بودند، حتی پیش از تشکیل رسمی سپاه نیز به حوادث مختلف ورود کرده و با ضد انقلاب مبارزه می کردند.

از گنبد تا کردستان

ناآرامی های شهر گنبد کاووس که در تاریخ به عنوان "غائله گنبد" از آن یاد می شود، یکی از همین موارد است که از ششم فروردین سال 58 شروع شد. در این زمان هنوز سپاه به صورت رسمی تشکیل نشده بود، اما بسیاری از رزمندگانی که در برای فرونشاندن این غائله راهی شمال کشور شدند، بعدها همگی به عنوان پاسدار در دفاع مقدس و رویدادهای دیگر شرکت کردند.

در حالی که هنوز گنبد در تب و تاب شروع دومین غائله اش بود، خبر سربریدن 25 پاسدار بومی در مریوان، کشور را به غلیان درآورد (23 تیرماه 1358). در اینجا مجددا پاسداران از شهرهای بزرگی مثل تهران، اصفهان، مشهد و... راهی غرب کشور شدند. اغتششات کردستان بدون توقف تا شروع دفاع مقدس ادامه یافت. چنانچه تا پایان سال اول جنگ، هنوز پاسداران به نامی چون حاج احمد متوسلیان، محمد ابراهیم همت، محمود شهبازی، حسین همدانی و... درگیر مساله کردستان بودند و برخی چون محمد بروجردی و محمود کاوه تا سال ها بعد نیز نتوانستند از مساله کردستان فارغ شوند.

مساله جدایی طلب ها که عموما در نواحی مرزی حضور داشتند، تنها بخش از فعالیت های پاسداران در ماه های اول پیروزی انقلاب را شامل می شد. بخش دیگر مربوط به درگیری با ضد انقلاب و ستون پنجمی می شد که خود را در بین مردم مخفی کرده بودند. تا قبل از 27 مرداد سال 62 که وزارت اطلاعات تشکیل شد، بخش اطلاعات سپاه کار مبارزه با ضد انقلاب را برعهده داشت. بسیاری از پاسداران در درگیری با منافقین یا با ترور عناصر نفاق به شهادت رسیدند.

گردان هایی که لشکر شدند

دفاع مقدس آوردگاه دیگری بود که عملکرد پاسداران را در بوته آزمایش قرار داد. آنها با گردان های نصفه و نیمه به جنگ ورود کردند و در پایان دفاع مقدس، هر استانی برای خود یک لشکر یا حدالمقدور یک تیپ تشکیل داده بود. در کنار گسترش کمی، پاسدارهای جوان آن قدر قابلیت و ابتکار بروز دادند که توانستند به موقعیت های مختلف ورود کنند و در هر موقعیتی نیز موفقیت هایی کسب کنند.

سال 1364، سپاه نیروهای سه گانه خود "هوایی،زمینی و دریایی" را تشکیل داد. کمی قبل از آن و در تاریخ 21 اسفندماه 1363 بود که ایران و دقیق تر بگوییم یگان موشکی سپاه با سکانداری پاسدارهای جوانی چون "حسن طهرانی مقدم" اولین موشک را به سمت بغداد شلیک کردند. هرچند این موشک از لیبی آمده بود، اما سنگ بنای تشکیل نیرویی را فراهم آورد که اکنون با موشک های نقطه زن خود، کابوسی برای هر دشمنی است که فکر تجاوز به ایران اسلامی را در سردارد.

در پایان دفاع مقدس، پاسدارهایی که در قرارگاه برون مرزی رمضان تجربه نفوذ و حضور گاه چند ماهه در خاک دشمن بعثی را کسب کرده بودند، سنگ بنای تشکیل نیروی قدس را فراهم آوردند. نیرویی که پیشتر و با حضور قوای محمد به فرماندهی حاج احمد متوسلیان در سوریه و لبنان، اولین میوه های گسترش تفکر مقاومت را با تشکیل حزب الله لبنان چیده بودند.

سازندگی و بازدارندگی

سال 1379 وقتی که مجلس ششم در یک حرکت سیاسی رای به ادغام جهادسازندگی در وزارت کشاورزی داد، رهبر معظم انقلاب برای جبران این خلاء دستور تشکیل بسیج سازندگی را صادر کردند. این قشر از بسیج توسط پاسدارهایی هدایت می شد که تجربه سال ها حضور در دفاع مقدس و همین طور مهندسی جنگ را پشت سرگذاشته بودند. در کنار بسیج سازندگی، قرارگاه محرومیت زدایی سپاه نیز به امور عمرانی در مناطق محروم و کم برخوردار ورود کرد.

از طرف دیگر، سپاه پس از پایان دفاع مقدس، مسیر حراست از مرزهای ایران اسلامی را اینبار گسترده تر از قبل ادامه داد. حالا باید چتر دفاعی ایران کیلومترها دورتر از خاک اصلی اش پهن می شد تا دیگر دست هیچ متجاوزی به مرزهای کشورمان نرسد. اینجا بود که پرآوازه ترین سردار ایرانی یعنی "پاسدار حاج قاسم سلیمانی" سال های درازی از عمر خود را صرف دورنگه داشتن دست دشمنان از کیان این مرز و بوم قرار صرف کرد.

حاج قاسم و پاسدارهایی چون او، سال ها در کشورهایی چون سوریه و عراق جنگیدند تا دیگر شاهد شعله های جنگ در همدان و کرمانشاه و خرمشهر نباشیم. در کنار جانفشانی هایی که مدافعان حرم انجام می دادند، قدرت موشکی و پهپادی سپاه به چنان قابلیتی رسید که امروز ایران را در زمره چند کشور انگشت شمار صاحب تکنولوژی پهپادی و موشکی جهان قرار داده است.

"پاسدار" چه آن زمان که با یک ژ.3 غنیمتی به مصاف دشمن می رفت و چه اکنون که با پهپادهای پیشرفته لرزه براندام دشمن می اندازد، همواره در صف اول نبرد با دشمنان قرار داشته تا اگر قرار است آسیبی به ایران و مردمش برسد، زهر این آتش را اول او به جان بخرد تا مبادا گزندی به ما برسد.

انتهای پیام/

mdi-tag پاسدار mdi-tag میلاد امام حسین(ع) mdi-tag سپاه mdi-tag دفاع مقدس
mdi-content-copymdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printerپرینت خبر
mdi-transit-connection-horizontal بیشتر بخوانید

براساس نظرسنجی صداوسیما؛

۴۳ درصد از مردم در انتخابات شرکت می‌کنند

mdi-calendar ۱۱ اسفند - ۰۰:۰۲

در اولین دقایق آغاز رای‌گیری؛

رهبر معظم انقلاب رای خود را به صندوق خواهند انداخت

mdi-calendar ۱۰ اسفند - ۲۳:۴۵

وزیر کشور دستور داد؛

رسیدگی به سیل‌زدگان و اقدانات امدادی در استان سیستان و بلوچستان

mdi-calendar ۱۰ اسفند - ۲۳:۳۶

با روند افزایشی مشارکت در نظرسنجی‌ها؛

رسانه‌های ضدایران دروغ‌های آماری را تشدید کردند

mdi-calendar ۱۰ اسفند - ۲۳:۲۴
mdi-comment-outline دیدگاه‌ها {{ submitCommentForm ? 'انصراف' : 'ارسال دیدگاه' }}
۰منتشر شده
۰در انتظار تأیید
۰غیر قابل انتشار
دانلود
mdi-information-outline اطلاعات خبر
mdi-barcode کد خبر
45160
mdi-shape سرویس
سیاست
mdi-calendar تاریخ انتشار
۱۲:۲۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
mdi-update آخرین به‌روز رسانی
۱۲:۲۴:۳۹ - ۱۴۰۲/۱۱/۲۳
mdi-comment تعداد دیدگاه
۰
mdi-new-box تازه‌های سیاست آرشیو

۴۳ درصد از مردم در انتخابات شرکت می‌کنند

رهبر معظم انقلاب رای خود را به صندوق خواهند انداخت

رسیدگی به سیل‌زدگان و اقدانات امدادی در استان سیستان و بلوچستان

رسانه‌های ضدایران دروغ‌های آماری را تشدید کردند

لیست‌های انتخاباتی جعلی در فضای مجازی منتشر شد

هر برگ رأی ملت ایران؛ خاک ناامیدی بر دیده نگران دشمن نابه‌کار

بزرگ‌ترین رهاورد انقلاب اسلامی استقلال سیاسی بوده است

مردم ایران یکی از صحنه‌های بزرگ آزمایش الهی را رقم خواهند زد

لبیک به رهبر حکیم انقلاب برای شرکت در انتخابات

تامین امنیت ملی با میزان مشارکت مردم در انتخابات

نقش معناآفرین ملت ولایت‌مدار ایران در انتخاب اصلح بر کسی پوشیده نیست

قانون‌گذاری در راستای خواسته‌های مردم؛ رابطه پویا بین مردم و مجلس

دستگاه‌های اجرایی و نهادهای حاکمیتی مخاطبان اصلی ترویج و توسعه فرهنگ قرآنی هستند

مشارکت مردم در انتخابات ضامن امنیت کشور و پشتوانه‌ای قوی برای نیروهای مسلح خواهد بود

دشمنان ایران را با حضور در انتخابات مأیوس کنیم

متولدین ۱۱ اسفند ۱۳۸۴ به قبل واجد شرایط رای دادن در انتخابات ۱۴۰۲

دعوت استانداران کشور از مردم برای خلق حماسه‌ای دیگر در مقابل چشم جهانیان

آماده‌باش بالگردهای هوانیروز برای انتقال صندوق‌های رأی

در انتخابات پیش رو از ۲۳۰ هزار ناظر مردمی بهره می‌گیریم

۱۵ هزار استاد دانشگاه برای شرکت در انتخابات دعوت شدند

چگونه می‌توان در آستانه انتخابات اخبار موثقی را در فضای مجازی استناد نمود؟

آغاز به کار ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس

کمترین گزارش تخلف در بازه زمانی تبلیغات انتخاباتی

فصل‌الخطاب کیست؟ مردم یا زمامدارن؟

انتصاب دبیر و رئیس مرکز ملی راهبری هوش مصنوعی با حکم رئیس جمهور

{{ snackbarText }}
mdi-magnify جست‌وجو
جست‌وجو