mdi-map-marker صفحه اصلی mdi-chevron-left بین‌الملل mdi-chevron-left «تورلیدر» به جای «مدیر کاروان»! بازگشت
تاریخ انتشار

«تورلیدر» به جای «مدیر کاروان»!

زمان تقریبی مطالعه
در چشم‌انداز ۲۰۳۰، سعودی‌ها به صنعت گردشگری مذهبی، توجه جدی کرده و با ارائه راهکارهایی اقدام به جذب زائر و البته تشویق آنها به حضور در سایر شهرهای عربستان به عنوان توریست کرده‌اند.
دانلود

به گزارش ایران آنلاین، در چشم‌انداز ۲۰۳۰، سعودی‌ها به صنعت گردشگری مذهبی، توجه جدی کرده و با ارائه راهکارهایی اقدام به جذب زائر و البته تشویق آنها به حضور در سایر شهرهای عربستان به عنوان توریست کرده‌اند.
عقیق:مریم سادات آجودانی: عمره مفرده هم‌اکنون برای زائران خارجی بسیاری از کشورها در حال انجام است و روزانه کاروان‌های زیارتی از کشورهای مختلف وارد فرودگاه مدینه و جده می‌شوند؛ به طوری که بر اساس آخرین گزارش سعودی‌ها، ماهانه بیش از یک میلیون زائر خارجی به زیارت خانه خدا مشرف می‌شوند.

توجه به صنعت گردشگری مذهبی توسط سعودی‌ها

حضور یک میلیون زائر آن هم از کشورهای مختلف با فرهنگ‌های متنوع به نوعی می‌تواند نقش مؤثری در اقتصاد گردشگری هر کشوری داشته باشد؛ همان طور که در سال‌های قبل از شیوع کرونا بخش قابل توجهی از اقتصاد عربستان از سفر زائران به خانه خدا تأمین می‌شد و پس از صادرات نفت و گاز، زیارت نقش مهمی در صنعت و اقتصاد سعودی‌ها داشت و به گفته مسؤولان عربستان، حدود هشت درصد از کل تولید ناخالص داخلی غیرنفتی این کشور از صنعت زیارت و حضور زائران در ایام حج تمتع بود.

بر همین اساس هم در چشم‌انداز ۲۰۳۰، سعودی‌ها به صنعت گردشگری مذهبی، توجه جدی کرده و با ارائه راهکارهایی جذب زائر بیشتر و البته تشویق آنها به حضور در سایر شهرهای عربستان را در دستور کار قرار داده‌اند.

بن سلمان، نخست وزیر عربستان هم برای تحقق این امر به ایجاد مشوق‌ها و همچنین احداث هتل و فروشگاه‌های لوکس و ساختمان‌های تجاری اشاره کرده تا از این طریق بتواند به رونق اقتصادی در مناسبت‌های مختلف دست یابد و از وابستگی اقتصاد به نفت و گاز بکاهد.

شاید به همین دلیل باشد که در سال‌های گذشته هتل‌های لاکچری در اطراف کعبه هم ساخته و اتاق‌هایی با قیمت بالای شبی ۳۰ هزار دلار در اختیار برخی زائران قرار داده شده است؛ تا جایی که اکنون شهر مکه مکرمه به عنوان یکی از شهرهای توریستی با هتل‌های لوکس در بین گردشگران مذهبی شناخته می‌شود و بسیاری از ثروتمندان حوزه خلیج فارس در ایام خاص به این اماکن زیارتی مشرف می‌شوند.

در هفته‌های اخیر که محدودیت‌های کرونایی در شهرهای زیارتی عربستان برداشته شده و زائران به زیارت خانه خدا و مسجدالنبی (ص) مشرف می‌شوند، سعودی‌ها در اقدامی اعتبار ویزای زائران خانه خدا را از یک ماه به سه ماه افزایش دادند.

جذب توریست در مکه مکرمه/ وقتی سعودی‌ها از زائران خانه خدا سوء استفاده می‌کنند

این اقدام با هدف ترغیب زائران خانه خدا به بازدید از سایر شهرهای عربستان اتخاذ شده است؛ تا جایی که حتی به گفته برخی از عمره‌گزاران خارجی که در هفته‌های اخیر به زیارت خانه خدا مشرف شده‌اند، در هتل‌ها و حتی اطراف مسجدالحرام هم افرادی حضور دارند که با در اختیار قرار دادن نقشه عربستان، مکان‌های توریستی این کشور را معرفی می‌کنند و ماشین‌هایی نیز در بخشی از شهر مکه مکرمه پیش‌بینی شده تا زائران را به این مکان‌های تفریحی منتقل کنند.

این تصمیم سعودی‌ها با اعتراض‌هایی نیز مواجه شده است؛ به طوری که برخی از زائران که برای حال و هوای معنوی به سرزمین وحی سفر کرده بودند، معتقدند با توجه به تبلیغات مختلفی که در مکه مکرمه می‌شود، فضای زیارت دیگر حاکم نیست و سفر به سرزمین وحی در بلندمدت به عنوان سفر سیاحتی و توریستی شناخته خواهد شد و دیگر صرفا سفر زیارتی و معنوی نخواهد بود. این امر در حالی است که همواره رهبران دینی جهان به ماهیت معنوی حج و عمره به عنوان نقطه عطفی در رابطه با اتحاد مسلمانان تأکید دارند.

اما عربستان برای جبران کسری بودجه و حتی کاهش وابستگی اقتصاد این کشور به نفت، سال‌هاست که به توریست زیارتی می‌پردازد و برای جذب زائران به عنوان گردشگران برنامه‌ریزی کرده است.

علاوه بر اقدامات گذشته سعودی‌ها برای جذب گردشگر و توریستی کردن سفر به سرزمین وحی، در روزهای اخیر وزیر حج عربستان از راه‌اندازی رسمی پلتفرم آنلاین برای حجاج خبر داده است تا تعداد زائران و گردشگران خارجی در این کشور افزایش یابد.

در این برنامه آنلاین با عنوان «نصوک» که به منظور جذب زائر بیشتر و بهره‌گیری از تجربیات حضور در عربستان راه‌اندازی شده است، ۱۰۰ فعالیت پیش‌بینی شده و به طور هم‌زمان ۳۰ میلیون نفر می‌توانند از آن استفاده کنند.

راه‌اندازی این برنامه از اقدامات عملیاتی به منظور رسیدن به چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی‌ها و حتی به نوعی تقلیل سفر به سرزمین وحی به عنوان سفری تفریحی است. در چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی‌ها قرار است سفر به سرزمین وحی هم به عنوان سفری تفریحی و توریستی به مردم کشورهای مختلف معرفی شود و از طرفی هم زائران خانه خدا تشویق شوند تا به سایر شهرهای عربستان سفر کنند تا صنعت گردشگری عربستان توسعه پیدا کند.

لبته گفته می‌شود یکی از اهداف سعودی‌ها برای اجرای چشم‌‌انداز ۲۰۳۰، خارج کردن سفرهای زیارتی از نهادهای دینی کشورهای مختلف و سهولت تشرف زائران به عربستان نه تنها به عنوان زائر، بلکه به عنوان یک توریست است. برای این منظور هم سامانه‌ای در سال‌های اخیر طراحی و رونمایی کرده تا زائران به صورت انفرادی امکان ثبت‌نام و تشرف به سرزمین وحی داشته باشند؛ به طوری که هم‌اکنون مشتاقان زیارت خانه خدا در هر گوشه از جهان می‌توانند با مراجعه به سامانه «اعتمرنا» درخواست سفر به سرزمین وحی و تشرف به عمره مفرده را ثبت کنند و پس از بررسی و تأیید، ویزا برای آنها صادر می‌شود و دیگر زائران نیازی به داشتن کاروان زیر نظر نهادهای دولتی و حاکمیتی کشور خود ندارند و به این ترتیب تصدی‌گری نهادهای دینی در عملیات حج تمتع یا عمره مفرده کاهش یافته و به مرور از بین می‌رود.

با این اقدام دیگر سعودی‌ها به طور کامل ورود و خروج و سایر اقدامات زائران را کنترل کرده و سازمان‌ها و بعثه‌ها و مراکز دینی کشورهای مختلف نقشی در اعزام زائران نخواهند داشت. علاوه بر این، به جای حضور روحانی، مُبَلغ، مدیر کاروان یا عوامل اجرایی، سعودی‌ها قرار است افرادی را همچون «تورلیدر» به صورت گسترده در شهرهای مدینه منوره و مکه مکرمه مستقر سازند تا زائران را از بدو ورود به این کشور راهنمایی و حتی تشویق به حضور در شهرهای غیرزیارتی عربستان کنند.

 قبل از شیوع کرونا هر ساله بیش از ۲ میلیون نفر در ایام حج تمتع به خانه خدا مشرف می‌شدند که سعودی‌ها در تلاش بودند تا این تعداد را در چشم‌انداز ۲۰۳۰ به حدود ۱۵ میلیون نفر برسانند. اما با شیوع کرونا برنامه‌ریزی‌ها تاحدودی متوقف شد و تصمیم سعودی‌ها برای جذب زائران با شیوه‌های دیگری در حال پیگیری است؛ به طوری که در حج گذشته با وجود اینکه عربستان مجوز حضور بیش از یک میلیون زائر را داده بود، کم‌تر از ۹۰۰ هزار نفر حاجی شدند.

انتهای پیام/

mdi-tag صنعت گردشگری مذهبی mdi-tag عربستان mdi-tag تروریست mdi-tag اقتصاد سعودی‌ها
mdi-content-copymdi-share-variantاشتراک‌گذاریmdi-printerپرینت خبر
در همین رابطه

اطلاعات دشمن در دست «القسام»؛

شاخه نظامی حماس یک کوادکوپتر صهیونیستی را شکار کرد+عکس

mdi-calendar ۰۹ بهمن - ۲۲:۲۳ادامه

دستور بن گویر برای تخریب ۱۴ خانه در قدس

mdi-calendar ۰۹ بهمن - ۲۲:۱۵ادامه

انتقاد کارشناسان از پیش‌بینی جنجالی ژنرال آمریکایی در باره جنگ با چین

mdi-calendar ۰۹ بهمن - ۲۱:۲۶ادامه

منابع آمریکایی:

اسرائیل مسئول حمله به اصفهان است

mdi-calendar ۰۹ بهمن - ۲۱:۱۹ادامه
دیدگاه‌ها mdi-comment انصراف mdi-comment ارسال دیدگاه
دیدگاهی جهت نمایش وجود ندارد.
دانلود
mdi-barcode کد خبر
7813
mdi-shape سرویس
بین‌الملل
mdi-calendar تاریخ انتشار
۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۳۰
mdi-comment تعداد دیدگاه
۰
mdi-copyright مرجع
عقیق
بیشتر بخوانید

اعضای شورای عالی بورس با استعفای عشقی مخالفت کردند

mdi-calendar ۳۰ آبان - ۱۲:۵۲ ادامه

فرمانده سپاه چابهار:

با روحیه بسیجی بسیاری از مشکلات کشور قابل حل است

mdi-calendar ۳۰ آبان - ۱۲:۴۹ ادامه
آخرین‌ها آرشیو
mdi-camera

نهمین روز جشنواره تئاتر فجر

mdi-play-box

مجری عملیات شهادت طلبانه قدس حاضر به کشتن زن صهیونیست نشد

mdi-circle

شاخه نظامی حماس یک کوادکوپتر صهیونیستی را شکار کرد+عکس

mdi-circle

دستور بن گویر برای تخریب ۱۴ خانه در قدس

mdi-circle

استیضاح وزیر بهداشت منتفی شد

mdi-play-box

دخترِ شیرشاه در قلمرو البرز

mdi-circle

ضدانقلاب در بیچارگی به هر ریسمانی چنگ می‌زند

mdi-circle

انتقاد کارشناسان از پیش‌بینی جنجالی ژنرال آمریکایی در باره جنگ با چین

mdi-play-box

تصاویری از سه ریزپرنده بعد از حمله ناموفق

mdi-circle

اسرائیل مسئول حمله به اصفهان است

mdi-circle

شبکه خانگی را تهدید نمی‌دانیم

mdi-circle

سامانه یکپارچه اموال تکمیلی باید سال آینده به طور کامل اجرا شود

mdi-camera

حضور وزیر کشور در مناطق زلزله‌زده خوی

mdi-camera

تحولات اقتصادی و معیشتی در ۱۷ ماه گذشته

mdi-circle

هدف مولدسازی تسریع پیشرفت کشور است

mdi-play-box

اتصال پیام‌رسان مالی ایران و روسیه

mdi-circle

کی یف پس از تانک، از آلمان در خواست زیردریایی و ناوچه کرد

mdi-circle

کمیته‌ای برای بررسی حادثه شب گذشته به اصفهان می‌رود

mdi-circle

حدود ۸۴۰ نفر در زلزله خوی مصدوم شدند

mdi-circle

تشدید و تقویت بارش برف و باران در ۲۰ استان از روز فردا

{{ snackbarText }}